Nowoczesna brona talerzowa, maszyna uniwersalna do wielu prac polowych, trudno wyobrazić sobie bez niej dzisiejsze gospodarstwa, jak wybrać właściwą, rodzaj zawieszenia, waga maszyny, przeznaczenie uprawowe
Do czego służą i jak działają brony talerzowe?
Brona talerzowa to niezastąpiona maszyna w każdym gospodarstwie rolnym. Można ją wykorzystywać do wielu prac polowych. Brony talerzowe świetnie sprawdzają się do płytkiej uprawy pożniwnej, przygotowania gleby pod siew czy też mieszania obornika z ziemią. Można zatem powiedzieć, że brony talerzowe to maszyny uniwersalne do zadań specjalnych. Zanim dokonamy zakupu warto dobrze przemyśleć do czego zamierzamy używać brony talerzowej, bo to od tego będzie zależała jej dalsza konfiguracja. Sprawdź na jakie parametry warto zwrócić uwagę, by maksymalnie wykorzystać potencjał brony talerzowej.
Brony talerzowe w wersji podstawowej składają się z ramy nośnej, sekcji talerzy oraz wału. Dzięki skośnie ustawionym talerzom mocowanym do poprzecznej belki przecinają wierzchnią warstwę gleby podnosząc i odwracając wycięte pasy ziemi. Nowoczesne konstrukcje kompaktowych bron talerzowych zakładają mocowanie talerzy na sprężynowych lub gumowych amortyzatorach. Takie rozwiązania zapewniają szerokie zastosowanie bron talerzowych szczególnie na polach z pozostałościami roślinnymi takimi jak np. ścierniska. Brony talerzowe wyróżniają się na tle innych maszyn uprawowych stosunkowo niskim zapotrzebowaniem energetycznym i małym zużyciem elementów roboczych. Poszczególne modele różnią się od siebie odległością montowania talerzy oraz kątem ich mocowania, masą całej maszyny i rodzajem amortyzacji. W ofercie firmy Rolmako znaleźć można kilka rodzajów bron talerzowych: małe do winnic i sadów, lekkie do współpracy z ciągnikami o małej sile udźwigu, ciężkie ścierniskowe, kompaktowe oraz do ultra-płytkiej uprawy.
Jak wybrać właściwą bronę talerzową? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Brona talerzowa to narzędzie podczepiane do ciągnika, należy więc najpierw sprawdzić czy będzie dobrze współpracowała z naszym traktorem. Zanim dokonamy wyboru brony talerzowej musimy dokładnie prześledzić parametry techniczne urządzenia. Szerokość robocza lekkiej brony talerzowej U622 Rolmako rozpoczyna się od 2,7 m i kończy na 4,0 m, zapotrzebowanie mocy jest stosunkowo niskie od 85 KM. Ciężka brona ścierniskowa U671 Rolmako z kolei występuje w szerokościach od 3,0 do 6,0 m, której waga może przekroczyć nawet 10.000 kg. Agresywny kąt natarcia wymaga jednak więcej mocy, aby swobodnie pracować tą maszyną potrzeba ponad 300 KM. Pamiętajmy o tym, że na pobór mocy mają wpływ także warunki panujące na roli.
Na ciężkich glebach najlepiej pracują ciężkie brony talerzowe, na glebach lekkich sprawdzają się z powodzeniem brony o mniejszej wadze. Skoro była już mowa o szerokości brony talerzowej to jest ona o tyle ważna, że im jest ona szersza, tym mocniejszy musi być ciągnik. Optymalne spasowanie z ciągnikiem jest o tyle ważne, że brona talerzowa dla właściwie wykonanej pracy potrzebuje prędkości robocze powyżej 10 km/h, dlatego większe maszyny kupowane na wyrost, mogą okazać się złym wyborem. Można wykonać tą samą pracę mniejszą maszyną pracując szybciej. Lepiej wybrać mniejszą szerokość roboczą maszyny uprawowej. Szerokie brony talerzowe wymagają wielohektarowych przestrzeni i mocnych traktorów, które dadzą radę wprawić je w ruch. Rolmako dysponuje maszynami przeznaczonymi do firm usługowych i dużych rolników na wielkie pola uprawowe jak BigField 8,0 m i PowerDisc 8,0 - 12,0 m. Najbardziej uniwersalnymi maszynami są brony talerzowe U652 i SpeedCutter, ich budowa oraz duża możliwość konfiguracji powoduje, że są to urządzenia o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. O efekcie końcowym i jakości pracy brony decydują talerze i kąt ich natarcia. Do zabiegów uprawowo-siewnych wybieramy brony talerzowe o mniejszym rozstawie dysków. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na bronę talerzową Rolmako U693.
Oprócz rozstawu talerzy ważna jest także ich średnica. Mniejsze średnice tych elementów roboczych sprawdzają się w uprawie płytkiej czy pracy na ściernisku, większe natomiast przeznaczone są do uprawy głębokiej. Dobrym rozwiązaniem do uprawy ultra-płytkiej jest brona Rolmako SpeedCutter o średnicy talerzy 440 mm. Ważnym elementem konstrukcyjnym każdej brony talerzowej jest wał doprawiający, bo to od niego zależy m.in. głębokość pracy talerzy. Na glebach gdzie jest duża zmienność warunków pracy najlepszym rozwiązaniem dla maszyn zawieszanych są wały V-ring, natomiast dla półzawieszanych bron talerzowych wał U-ring będzie optymalnym wyborem. Na najcięższe warunki polowe właściwy będzie ciężki wał stalowy. Można je znaleźć w wyposażeniu opcjonalnym wszystkich bron talerzowych Rolmako.
Brony talerzowe, przegląd najlepszych maszyn dla Twojego gospodarstwa
Brony talerzowe występują w kilku wersjach w zależności od zastosowania. Lekka brona talerzowa U622 od Rolmako charakteryzuje się lżejszą konstrukcją i sprawdza doskonale w małych i średnich gospodarstwach. Dzięki talerzom montowanym na sprężynach wibrujących bardzo dobrze radzi sobie ze średnimi i słabymi glebami. Kompaktowa brona talerzowa U693 Rolmako z kolei sprawdzi się przy płytkiej i intensywnej uprawie mieszającej ziemię na ścierniskach. Z jej pomocą w łatwy sposób zlikwidujemy użytki zielone i ugory, a także przygotujemy glebę do siewu. Tę maszynę można konfigurować na wiele sposobów i wybierać wersje: rama sztywna lub hydraulicznie składana, zawieszana lub półzawieszana o szerokości od 2,7 do 6 m, można ją również doposażyć w sprzęg do siewnika i tworzyć w ten sposób kombinacje uprawowo-siewne np. maszyna z wałem oponowo-transportowym i sprzęg do siewnika.
Brona talerzowa U652 od Rolmako to brona podorywkowa i przedsiewna spełniająca wysokie wymogi eksploatacyjne. Świetnie poradzi sobie z każdym ścierniskiem i przygotowaniem gleby pod siew. Swoją niezawodność zawdzięcza dużym odstępom między talerzami i amortyzatorom wibracyjnym. Kolejną maszyną wartą uwagi jest ciężka brona ścierniskowa Rolmako U671. Ta brona talerzowa z powodzeniem zastąpi tradycyjną orkę. Jest masywna, z dobrze dociążoną ramą i dużymi odstępami między talerzami. Idealna na gleby ekstremalnie twarde, przesuszone, trudne do uprawy. Na koniec jeszcze warto wspomnieć o bronie SpeedCutter do ultra-płytkiej uprawy. Nie bez powodu nazywana jest wielofunkcyjnym narzędziem nowej generacji. Faliste talerze SpeedCutter zapewniają efektywną uprawę na niewielkich głębokościach. Brona SpeedCutter spełni oczekiwania najbardziej wymagających rolników, dla których ważne są najlepsze efekty przy minimalnych kosztach.
Podsumowanie
Wraz z rozwojem branży rolniczej rośnie zapotrzebowanie na maszyny, które przygotują podłoże pod uprawę i wymieszają ściernisko z glebą, a przy tym będą odporne na uszkodzenia i ekonomiczne w użyciu. Brony talerzowe spełniają te wszystkie oczekiwania, co więcej sprawdzają się na ziemiach ciężkich, lekkich, porośniętych poplonem czy nawet potwornie zakamienionych. Brony talerzowe charakteryzują się wysoką efektywnością w mieszaniu gleby z pozostałościami roślinnymi, szybkością pracy, uniwersalnością zastosowania na różnych typach ziem, zdolnością do pracy w trudnych warunkach oraz szybkimi możliwościami dostosowania do warunków na polu. Brony talerzowe od Rolmako to maszyny ”nie do zdarcia” charakteryzujące się wysoką wytrzymałością i jakością pracy. Firma oferuje nie tylko wysokiej jakości sprzęt, ale przy zakupie można liczyć na profesjonalną obsługę, indywidualne doradztwo oraz wydłużoną gwarancję.