Właściwy dobór wału uprawowego jako nieodzowny element podczas uprawy każdego rodzaju gleb, kluczowe czynniki decydujące o wyborze wału doprawiającego do maszyny rolniczej, warunki polowe, wymagany efekt uprawy, przykłady zastosowań
Jak prawidłowo dobrać wał uprawowy, klucz do optymalnej uprawy
Każdy rolnik niezależnie od skali gospodarstwa jakie prowadzi wie jak ważne jest prawidłowe przygotowanie gleby pod uprawy. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest odpowiedni dobór wału uprawowego, który ma za zadanie nie tylko modyfikować strukturę gleby, ale także przyczyniać się do lepszego zachowania jej wilgotności oraz tworzenia optymalnych warunków dla uprawianych na niej roślin. W zależności od rodzaju wały mogą równać pola, kruszyć bryłki ziemi czy utwardzać glebę po siewie. Kiedy zastosować i jaki wał, aby zapewnić lepszą jakość plonów?
Rodzaje wałów uprawowych i ich zastosowania
Wały uprawowe występują w różnego rodzaju formach, aby sprostać specyficznym potrzebom przygotowania gleb. Nie sposób omówić wszystkich ich rodzajów dostępnych w firmie Rolmako. Oto cztery przykładowe wały:
- wał daszkowy (V-Ring) cechuje się skutecznym rozdrabnianiem i konsolidacją gleby. Skrobaki umieszczone między pierścieniami przeciwdziałają zatorom. Opcjonalna włóka EasyClean gwarantuje wyrównanie powierzchni pola oraz utrzymanie czystości pomiędzy pierścieniami wału. To idealny wybór na suche i ciężkie gleby oraz do uniwersalnego zastosowania.
- wał Crosskill wyposażony jest w zębate pierścienie rozbijające grudki ziemi, ugniatające glebę i redukujące zagrożenie utraty wilgoci. Każdy pierścień tego wału pracuje osobno, dzięki czemu elementy robocze podczas przejazdu się nie blokują. Stosowany na ciężkich i zwięzłych glebach, nieodpowiedni przy ziemiach mokrych.
- wał gumowy wyposażony w gumowe pierścienie zazwyczaj jest wałem o uniwersalnym zastosowaniu. Dobrze sprawdzi się na glebach ciężkich i suchych oraz w siewie bezorkowym. Wał gumowy poprawia przyleganie nasion do gleby, a dzięki sporej powierzchni styku z glebą nie zapada się on podczas pracy.
- wał z pierścieni stalowych 48-52 HRC składa się z serii tarcz umieszczonych na wspólnej osi, co pozwala na skuteczne rozdrabnianie brył gleby i równomierne ugniatanie jej powierzchni. Wał typu DD jest szczególnie popularny wśród rolników stosujących uprawę konserwującą i minimalną uprawę gleby.
Firma Rolmako posiada w ofercie kilkadziesiąt różnych wałów uprawowych
- zobacz więcej -Znaczenie właściwego doboru wału uprawowego
Dobrze dobrany wał nie tylko przyczynia się do wzrostu jakości plonów, lecz także wpływa na większą wydajność i efektywność pracy. Właściwy wał uprawowy wspomaga utrzymanie wilgoci w glebie, nie dopuszczając do jej nadmiernego wysychania. Dobór odpowiedniego wału ma istotny wpływ na przygotowanie ziemi pod wschody. Tworzenie równomiernie zagęszczonych warstw sprzyja szybszemu kiełkowaniu roślin oraz ich lepszemu rozwojowi. Zastosowanie właściwego wału redukuje zużycie paliwa w maszynach rolniczych, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Ponadto efektywna uprawa przyczynia się do lepszego zagospodarowania zasobów gleby, co z kolei prowadzi do oszczędności w nawożeniu.
Dobór wału uprawowego do różnych rodzajów gleby
Gleby lekkie
Gleby lekkie to rodzaj gleb charakteryzujący się niską masą cząsteczkową, dużą ilością przestrzeni powietrznych oraz dobrym przepływem wody. Są one bogate w piasek, a ich struktura jest luźna i krucha co oznacza, że nie tworzy zbitej, gliniastej masy.
Na ziemiach o niskiej zawartości składników gliniastych doskonale sprawdzą się wały rurowe i oponowe. Oba te typy wałów delikatnie ugniatają glebę poprawiając jej strukturę i przyczyniając się do minimalnego jej zagęszczania.
Gleby średnie
Gleby średnie mają wyważoną mieszankę piasku, gliny i próchnicy. Dzięki temu mają zdolność do zatrzymywania wody i składników pokarmowych, ale jednocześnie umożliwiają przepuszczalność wody i powietrza. Przy glebach o umiarkowanej gęstości warto zainwestować w tandem U-ring lub tandem V-ring. Dzięki ich konstrukcji możliwe jest osiągnięcie równowagi pomiędzy ugniataniem, a penetracją ziemi, co sprzyja odpowiedniemu utrzymaniu jej struktury.
Gleby ciężkie
Gleby ciężkie, bogate w składniki gliniaste charakteryzują się wysoką gęstością i lepkością, co utrudnia obróbkę i przepływ wód. Ziemie te mają wysoką zawartość gliny, która jest odpowiedzialna za ich zbitą konsystencje. Są mniej przepuszczalne jeżeli chodzi o wodę i powietrze niż gleby lekkie i średnie. Mogą być kleiste gdy są mokre i twarde gdy są suche. Wały z pierścieni stalowych, Packera, V-ring, U-ring, T-ring oraz wał gumowy pomagają poprawić strukturę tego typu gleby.
Zastosowania wałów uprawowych
Różnorodność i specjalizacje wałów uprawowych pozwalają na wykorzystanie ich do spełnienia wielorakich zadań i celów. Są wały, które ze względu na budowę i charakterystykę zastosowanych materiałów przeznaczone są do konkretnych celów uprawowych.
Uprawa przedsiewna
Jeżeli chodzi o wybór wału uprawowego tylnego do maszyny pracującej przed siewem, ważne jest, aby dopasować go do rodzaju gleby, rodzaju uprawy oraz do wymagań konkretnej maszyny. Wał umieszczony z tyłu maszyny przed siewem pełni kluczową rolę w przygotowywaniu optymalnej struktury ziemi dla wschodów. Agregaty do upraw przedsiewnych najczęściej wyposażone są w wały oponowe do zastosowania zarówno na glebach lekkich lub ciężkich. Wały gumowe, Crosskill, ORION dobrze spełnią swoje zadanie na polu z przewagą ziem bardziej zwięzłych.
Uprawa pożniwna
Wał używany po żniwach ma na celu przygotowanie gleby pod kolejne zasiewy, integrację resztek roślinnych z ziemią i najlepsze wykorzystanie ich właściwości oraz zniszczenie chwastów i pewnych szkodników. Wałem, który najlepiej wspomoże główne narzędzia maszyny uprawowej będzie wał z pierścieni stalowych 48-52 HRC. Jego agresywna budowa poprawi efekt uprawowy przy pracach podorywkowych. Prace ścierniskowe skutecznie zostaną przeprowadzone przez wszystkie wały pierścieniowe o różnych kształtach obręczy V-ring, U-ring oraz T-ring.
Inne wskazówki dotyczące wałów uprawowych
Kamienie – ich obecność na polu może znacząco wpłynąć na wybór odpowiedniego wału uprawowego. Kamienie mogą powodować uszkodzenia wału, zwiększyć zużycie czy wpłynąć na jakość jego pracy, dlatego ich obecność jest istotna podczas wyboru narzędzi uprawowych. Wały wykonane z gumy i żeliwa z pewnością nie będą dobrym wyborem. Wał z pierścieni stalowych 48-52 HRC jest wałem najbardziej odpornym na zakamienione pola uprawowe.
Waga maszyny
Wały mogą mieć różną wagę w zależności od ich konstrukcji, materiałów z których są wykonane i ich średnicy. Przy maszynach zawieszanych o długiej konstrukcji należy szczególnie zwrócić uwagę na wymagania w stosunku do podnośnika ciągnika oraz dociążenia przedniej osi ciągnika. Ciężkie wały uprawowe mogą przekraczać wagę 200 kg na 1m, a co jeszcze ważniejsze przy konkretnych typach maszyn uprawowych mogą być odsunięte nawet 4 m od podnośnika ciągnika.
Ziemia lekka
Konfigurując maszynę uprawową z przeznaczeniem na gleby lekkie trzeba wziąć pod uwagę wagę maszyny, która bezpośrednio przekłada się na nacisk działający na uprawianą ziemię. W przypadku dużych maszyn z dyszlem i własnym podwoziem koniecznie należy brać pod uwagę nośność wału, najlepiej sprawdzą się wały o dużej nośności, wały pełne jak np. oponowy o dużej średnicy będzie tutaj najlepszym wyborem. Wały, które mają mniejszy kontakt z uprawianą glebą mogą tonąć w lekkiej ziemi uniemożliwiając wykonanie zadań uprawowych.
Średnica wału
Średnica wału jest powiązana z jego wagą, która rośnie wraz z jego średnicą. Wały o średnicach 600 mm i większych uznawane są na mniej podatne na zatory oraz posiadają większy zakres możliwości uprawowych na różnych wariantach gleb. Przykładowo wał Packer firmy Rolmako występuje w 3 różnych średnicach 470 mm, 550 mm oraz 650 mm.
Podsumowanie
Warto zaznaczyć, że istnieje wiele różnych typów wałów uprawowych, takich jak wały pierścieniowe, wały strunowe, wały żeliwne czy wały gumowe, a każdy z nich ma swoje specyficzne zastosowanie i jest najlepiej przystosowany do pewnych warunków glebowych i rodzajów uprawy. Wybór odpowiedniego wału zależy od konkretnych potrzeb gospodarstwa. Wały mogą być bardzo pomocne w poprawie jakości gleby, zwiększeniu plonów i ogólnym zarządzaniu uprawami. Firma Rolmako posiada największą ofertę wałów do maszyn uprawowych występujących w różnych średnicach, różniących się budową, wagą i właściwościami polowymi.
Wszystko o wałach uprawowych
- zobacz więcej -