Rola wałów Cambridge/ORION w przygotowaniu pola pod przyszłe zasiewy, inne funkcje uprawowe, pozostałe wały: Campbell, Crosskill
Wały uprawowe to niezbędne narzędzie pracy dla każdego rolnika
Wałowanie gleby ma za zadanie przygotować ją do siewu poprzez ugniatanie, kruszenie brył i wyrównywanie powierzchni pola. Do tego zabiegu stosuje się wały uprawowe, które mogą być stosowane jako narzędzia indywidualne, a także pracować w agregatach z innymi narzędziami i maszynami uprawowymi. Wały uprawowe wpływają na kształtowanie się gleby, jej nawilgotnienie oraz wzrost i rozwój roślin. To w jaki sposób wał wpływa na ziemię, zależy od jego elementów roboczych. Różnorodność sekcji roboczych wałów jest duża i warunkowana jest ich zastosowaniem. Nie ulega wątpliwości, że wały uprawowe to jedne z najważniejszych narzędzi pracy każdego rolnika. Z niniejszego artykułu dowiemy się, dlaczego wałowanie gleby jest tak ważne i w jaki sposób wybrać wał uprawowy, by najlepiej spełniał swoją rolę.
Przeznaczenie i rodzaje wałów
Współcześni rolnicy stają przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest konieczność optymalizacji procesów uprawy roślin, aby zarówno zwiększyć plony, jak i chronić środowisko. W tym kontekście wałowanie gleby jest skuteczną techniką na poprawę jej właściwości i zwiększenia plonów. Do zabiegów wałowania ziemi używamy specjalnych wałów uprawowych, które mają różne przeznaczenie. W zależności od tego można podzielić je na trzy główne kategorie:
- wały ugniatające wierzchnie warstwy gleby pod płytki zasiew
- wały ugniatające głębokie warstwy ziemi
- wały kruszące glebę
Pierwsze z wymienionych wałów, czyli wały ugniatające wierzchnie warstwy gleby mają gładką powierzchnię. Wykorzystywane są do zabiegów wyrównywania pola przed siewem i sadzeniem. Najczęściej wykorzystuję się do tego wały Cambridge lub ORION, chociaż nie jest to ich jedyne przeznaczenie. Wały ugniatające głębokie warstwy gleby składają się natomiast z wąskich pierścieni (dobrym przykładem są tutaj wały typu Campbell). Wały kruszące glebę służą do wałowania i ugniatania ziemi. Do tej kategorii wałów można zaliczyć wały Crosskill. Wały Crosskill wyposażone są w pierścienie z bocznymi występami, które doskonale kruszą ziemię w warstwie siewnej. Wały Cambridge natomiast mają pierścienie z gładką, uzębioną bieżnią, dzięki której świetnie działają na każdym rodzaju gleby przed i po siewie. Wały Crosskill, Cambridge, ORION oraz Campbell znajdziemy w ofercie producenta wysokiej klasy maszyn rolniczych Rolmako. Niezależnie od tego, który z wymienionych modeli wybierzemy, każdy z nich można dostosować do indywidualnych potrzeb Klienta.
Każdy z tych wałów uprawowych ma swoje specyficzne zastosowania i jest dobierany w zależności od rodzaju gleby, warunków pogodowych, a także typu upraw, które mają być na danym polu prowadzone.
Wał Campbell:
- składa się z szeregu ciężkich, żeliwnych pierścieni z ostrymi krawędziami
- efektywny w kruszeniu brył ziemi i przygotowywaniu gładkiej powierzchni gleby
- dobrze sprawdza się w glebach ciężkich i gliniastych
Wał Cambridge:
- posiada charakterystyczne pierścienie (roboczy uzębiony czyszczący)
- stosowany głównie do rozdrabniania i wyrównywania gleby po orce
- efektywnie kruszy bryły i przygotowuje ziemię do siewu
- dobrze sprawdza się na różnych typach gleb
- do zastosowania przed i po siewie
Wał Crosskill:
- składa się z szeregu żeliwnych tarcz z zębatym brzegiem
- jest wyjątkowo skuteczny w kruszeniu dużych brył i napowietrzaniu gleby
- często stosowany w uprawie łąk i pastwisk oraz do przygotowania gleby pod uprawy korzeniowe
Wał pryzmatyczny:
- ma kształt pryzmatycznych pierścieni, które mogą mieć różne profile (np. gwiazdkowy, klinowy)
- stosowany do intensywnego kruszenia brył i zagęszczania gleby
- dobrze sprawdza się w ziemiach lekkich i średnio ciężkich
- po żniwach może być użyty dla lepszego rozkładu resztek pożniwnych
Wały Cambridge i ORION w przygotowaniu pola pod zasiewy
Wał Cambridge można śmiało nazwać uniwersalną maszyną, która sprawdzi się na wszystkich rodzajach gleby. Budowa tego wału pozwala na efektywną pracę na polu zarówno przed jak i po siewie. Naprzemiennie nachodzące na siebie płaskie tarcze i pierścienie uzębione doskonale ugniatają głębsze warstwy gleby. Wał Cambridge z powodzeniem połączyć można z innymi maszynami firmy Rolmako wyposażonymi w sprzęg do tego typu maszyn np. kompaktowy agregat uprawowy U684, przedsiewny agregat VibroSTAR lub brona talerzowa U693. Decydując się na takie rozwiązanie zmniejszymy liczbę przejazdów po polu, co nie tylko zaoszczędzi czas, ale także pieniądze. Niewątpliwą zaletą stosowania wału Cambridge jest to, że wał ten posiada elementy konstrukcji, które same oczyszczają się podczas pracy. To doskonała wiadomość dla tych, którzy szukają maszyny do pracy na wilgotnej glebie. Wał ORION to z kolei rodzaj wału, który sprawdza się nie tylko w uprawie roli, ale również na użytkach zielonych. ORION pobudza krzewienie traw, pomaga w rozkładzie masy pożniwnej i bardzo dobrze współpracuje z tnącym wałem nożowym na ścierniskach i przy włączaniu do gleby międzyplonu. Dla tych, którym zależy na maszynach niezawodnych, znajdą je w ofercie firmy Rolmako. Są to wały do wyrównywania pola i rozbijania brył z hydrauliczno-mechanicznym systemem rozkładania i składania urządzenia, które mogą być wyposażone w pierścienie Cambridge, Crosskill, Campbell, ORION oraz w pełni hydrauliczne wały Cambridge/ORION.
Campbell i Crosskill - wały do zadań specjalnych
Wały Campbell składają się z wąskich klinowych pierścieni, które doskonale radzą sobie z kruszeniem brył. Ponieważ pierścienie te mają dość znaczną średnicę 700 mm, dobrze współpracują z glebą i nie wymagają zbyt dużej siły uciągu. Wały typu Crosskill natomiast składają się z szeregu pierścieni o co prawda mniejszej średnicy (od 400 do 500 mm), ale za to z widocznymi bocznymi występami, których praca wpływa na kruszenie brył i wyrównywanie powierzchni pola. Na glebach zwięzłych ze zbryloną ziemią Crosskill będzie doskonałym rozwiązaniem. Gleba po przejechaniu wałem Crosskill jest luźna, rozkruszona, wyrównana. Ważną zaletą obu wałów jest to, że lubią ze sobą współpracować. Dlatego wszędzie tam, gdzie wał Campbell nie może sobie poradzić ze zbryloną ziemią, do akcji powinien wkroczyć wał Crosskill. Połączenie tych dwóch wałów to tandem do zadań specjalnych np. kompaktowy agregat uprawowy U684 z wałem Crosskill i połączonym na sprzęgu ciąganym wałem Campbell. Warto także dodać, że w przypadku wałów uprawowych Rolmako mamy do wyboru nie tylko wały na tylny układ zawieszenia, ale także na przedni podnośnik ciągnika w połączeniu z włókami, talerzami, zębami lub różnymi innymi narzędziami roboczymi.
Podsumowanie
Wybór odpowiednich wałów uprawowych ma ogromne znaczenie w pracy każdego rolnika. Właściwe dobranie wałów jest kluczowe dla sukcesu naszej uprawy. Poprawa struktury gleby, redukcja erozji, kontrola zachwaszczenia czy optymalizacja wilgotności ziemi, to tylko niektóre z czynników, na jakie możemy wpływać stosując się do zasad zrównoważonego gospodarowania ziemią. Wały Cambridge, pryzmatyczny ORION, Campbell i Crosskill to uprawowe narzędzia rolnicze, które pomogą w przygotowaniu pola pod zasiew. Każdy z nich wpływa na poprawienie stanu gleby, w efekcie czego mamy szansę uzyskać lepsze wschody i wegetację roślin. Co prawda wybór odpowiednich wałów nie jest zadaniem łatwym, ale jak widać warto w nie zainwestować. Dobrze jest stawiać wyłącznie na sprawdzonych i cenionych producentów maszyn tj. np. Rolmako. Firma wyróżnia się na tle innych nie tylko długoletnim doświadczeniem, ale również bogatą ofertą sprawdzonych rozwiązań dla każdego nowoczesnego rolnika.